Надра – це природній ресурс, який може передаватися в користування окремим громадянам України, установам, підприємствам, організаціям та іноземним особам. Проте, в будь-якому випадку суб’єкт розпочинає діяльність тільки після отримання спецдозволів на користування надрами. Для цього потрібно обов’язково надати висновок з ОВД, що не можливий без підготовленого у передбаченому порядку звіту.
Цей документ є основним та дає повноцінну характеристику планованої діяльності, що в подальшому допомагає державним органам та громадськості визначати рівень впливу. Задля правильного підходу до його підготовки та уніфікації всіх правил, що застосовуються при його створенні, Міндовкіля схвалило певні рекомендації (https://bit.ly/3r9B8sj). Спробуємо розібратись, в чому їх суть та які основні положення вони регламентують.
До яких видів діяльності застосовуються рекомендації?
Головною метою розробки документу є спрощення підготовки звітів з ОВД у сфері гірничодобувної промисловості. В ньому містяться актуальні рекомендації та правила, що стосуються різних суб’єктів. Мова йде про тих, хто розробляє звітну документацію, проводить ОВНС та осіб, що є безпосередніми учасниками оцінки впливу на навколишнє середовище.
На законодавчому рівні чітко окреслені сфери гірничодобувного сектору, для яких будуть актуальними такі рекомендації:
видобуток природного газу та нафтових ресурсів в межах континентального шельфу;
розробка кар’єрів та видобуток на їх території корисних копалин (обов’язково відкритий спосіб);
видобуток гравію та різних видів піску на території земель водного фонду;
роботи по глибокому бурінню для видобутку корисних копалин або здійснення робіт по дослідно-промисловій розробці родовищ та геологічній розвідці.
Крім цього, Рекомендації щодо підготовки звіту з ОВД у сфері надрокористування стосуються видобутку природних ресурсів (корисних копалин) іншими способами, передбаченими законодавством.
Йдеться про видобуток природного газу та нафти свердловинним способом або безпосередньо в шахтах. Документ надає всю необхідну інформацію, що дозволяє спростити підготовку звітності з ОВД, та в подальшому отримати спецдозволи на користування надрами без додаткових зусиль.
Про що йдеться в рекомендаціях?
Розробники спрямували зусилля на створення загального документу, в якому були б охоплені всі питання що, порушуються під час проведення оцінки довкілля в сфері надрокористування та відображаються в звіті. Результатом став справжній посібник, що максимально розкриває зміст всіх необхідних категорій екологічних даних:
стан стічних вод;
ймовірність та кількість відходів;
опис технологій, що будуть застосовуватись в процесі планованої діяльності;
масштаби майбутніх робіт;
територія, на якій буде проводитись планована діяльність;
особливості порушення та вилучення земель.
Крім цього, в процесі проведення оцінки довкілля в сегменті гірничодобувної промисловості визначаються також можливі загрози та наслідки для територій з природоохоронним статусом. В рекомендаціях вказано, що така інформація теж повинна відображатись в звіті. Завершує список обов’язкових даних рівень викидів в атмосферне повітря.
В сфері користування надрами цей пункт має особливе значення, оскільки є висока ймовірність забруднення. Щоб підготовка пакету документів для отримання спецдозволів на користування надрами, в тому числі звіту була повноцінною, необхідно обов’язково вказувати інформацію про це. На основі вимірів розробляються ефективні методи, щоб мінімізувати наслідки та зменшити вплив на навколишнє середовище.